Politics

TDP Mission 150…!

Mee Bhavishyattu Naa Badhyata!!

TDP Mission 150 with caption – “Mee Bhavishyattu Naa Badhyata!!”. TDP called it “Mission 150 Plus”, as the party aimed to win at least 150 out of the total 175 seats in the assembly.

AP CM Chandrababu Naidu and TDP members decided to camapign with the slogan “Mee Bhavishyattu Naa Badhyata!!”. TDP has announced the list for . It is conformed that Nara Lokesh to contest from Mangalagiri Assembly constituency.

NCBN released an audio song for the campaign and said he would start the campaign from Srikakulam on March 16 after worshipping Lord Venkateswara Swamy, Tirupati. AP CM Mr. Chandrababu Naidu announced the names for 126 of the 175 Assembly constituencies. NCBN would contest from Kuppam.

Srikakulam District:

  1.  Ichapuram, Bendalam Ashok (BC)
  2. Palasa, Gouthu Sireesha (BC)
  3. Tekkali, Kinjarapu Atchem Naidu (BC)
  4. Pathapatnam, Kalamata Venkataramana (BC)
  5. Srikakulam, Gundu Lakshmi Devi (BC)
  6. Amudalavalasa, Kuna Ravi Kumar (BC)
  7. Etcherla, Kimidi Kala Venkatarao (BC)
  8. Narasannapeta, Baggu Ramanamurthy (BC)
  9. Rajam, Kondru Murali Mohan (SC)

Vizianagaram District:

  1. Kurupam, Janardhan Dhatraj (ST)
  2. Parvathipuram, Bobbili Chiranjeevulu (SC)
  3. Salur, R.P.Banjdev (ST)
  4. Bobbili, Sujayakrishna Rangarao (OC)
  5. Cheepurupalle, Kimidi Nagarjuna (BC)
  6. Gajapathinagaram, K.A.Naidu (OC)

Visakhapatnam District:

  1. S.Kota, Kolla Lalitha Kumari (BC)
  2. Visakhapatnam East, Velagapudi Ramakrishna (OC)
  3. VSKP South, Vasupalli Ganesh Kumar (BC)
  4. Visakhapatnam North, Ghanta Srinivasa Rao (BC)
  5. Visakhapatnam West, P.G.V.R Naidu (BC)
  6. Araku, Kidari Sravan Kumar (ST)
  7. Paderu, Giddi Eswari (ST)
  8. Anakapalle, Peela Govinda Satyanarayana (BC)
  9. Yelamanchili, Panchakarla Ramesh Babu (OC)
  10. Payakaraopeyta, Dr. Budumuri Bangaraiah (SC)
  11. Narsipatnam, Chintakayala Ayyanapatrudu (BC)

East Godavari District

  1. Tuni, Yenamala Krishnudu (BC)
  2. Prathipadu, Varapula Jogi Raju (OC)
  3. Kakinada Rural, Pilli Ananthalakshmi (BC)
  4. Peddapuram, Nimmakayala Chinnarajappa (OC)
  5. Anaparthy, Nallamilli Ramakrishna Reddy (OC)
  6. Kakinada City, Vanamadi Venkateswara Rao (BC)
  7. Ramachandrapuram, Thota Trimurthulu (OC)
  8. Mummidivaram, Datla Subbaraju (BC)
  9. Razole, Gollapalli Suryarao (SC)
  10. Gannavaram(EG), Nelapudi Stalin Babu (SC)
  11. Kothapeta, Bandaru Satyanandarao (OC)
  12. Mandapeta, Vegulla Jogeswara Rao (OC)
  13. Rajanagaram, Pendurthi Venkatesh (OC)
  14. Rajamundry City, Adi Reddy Bhavani (BC)
  15. Rajamundry Rural, Gorantla Buchaiah chowdary (OC)
  16. Jaggampeta, Jyothula Nehru (OC)

West Godavari District:

  1. Kovvur, Vangalapudi Anitha (SC)
  2. Achanta, Pitani Satyanarayana (BC)
  3. Palakollu, Nimmala Ramanaidu (OC)
  4. Bhimavaram, Pulaparthi Ramanjaneyulu (OC)
  5. Undi, Vetukuri Venkata Siva Ramaraju (OC)
  6. Tanuku, Arimilli Radhakrishna (OC)

remaining list Below…..!

TDPMission150… Mee Bhavishyattu Naa Badhyata

 

 

 

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close